Elit Havuzculuk | Elit Havuzculuk, Havuzcu, Havuzcular, Havuz acarkent, havuz yapan firmalar, Havuz inşaatı, Havuz tadilatı

KATEGORİLER

Havuz Kimyasalları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düzenli Olarak Bakımı Yapılan Bir Yüzme Havuzu Suyu Deniz Suyuna Oranla Daha Temiz Durumdadır. Çoğu Yüzme Havuzunun Düzenli Olarak Bakımı Yapılmadığı Için Su Oranları Temiz Olmamaktadır. Kendi Sağlığımız Ve Diğer Insanların Sağlığı Açısından Havuza Girmeden önce Mutlaka Duş Almalıyız
devamı...

Havuz İnşaatı

Betonarme kesitin belirlenmesinde, statik gerekliliklerin yanı sıra yapılacak kaplama malzemesi de önemlidir. En baştaki proje safhasında detay hazırlarken havuz inşaatı bu konular dikkate alınarak yapılır ise daha sonraki aşamalarda havuz inşaatında karşılaşılacak sorunlar en aza indirgenmiş olur.
Havuz inşaatı,Betonarme kesitin belirlenmesinde, statik gerekliliklerin yanı sıra yapılacak kaplama malzemesi de önemlidir. En baştaki proje safhasında detay hazırlarken havuz inşaatı bu konular dikkate alınarak yapılır ise daha sonraki aşamalarda karşılaşılacak havuz inşaatı sorunları en aza indirgenmiş olur. Yani geriye dönmeden sağlıklı havuz inşaatı devam etmiş olur.
Havuz suyunun düzgün taşması ve temizlenebilmesi için, havuz inşaatı yapımı kesitinde verilecek eğim çok önemlidir. Buna göre havuz inşaatı yapımında kenar ile taşma kanalının arasında %5 eğim suyun düzgün taşmasını, böylece yüzeyde biriken pisliklerin toplanmasını sağlayacaktır. Bir diğer %2'lik eğim ise taşma kanalının diğer tarafında ters yönde yapılır. Bu eğimin amacı yürüme alanındaki kirli suyun havuz suyuna karışmasını önlemektir. Havuz inşaatı yapımında önemle hatırlatılması gereken bir diğer konu ise, suyun havuzun dört bir yanından eşit olarak taşabilmesi için tutamak ve kaymaz tespitinin bir nivo yardımı ve uzman kişiler tarafından yapılmasıdır. Aksi takdirde, su eşit olarak taşamayacağı için hem havuz inşaatı yapımı estetiği sağlanamayacak, hem de su bazı bölgelerde yeterince temizlenemeyecektir.


BETONARME

Havuz inşaatı yapımı için hafriyat yapılıp, blokaj serilirken havuzun çevresinde dışardan gelecek suların uzaklaştırılmasını sağlayacak drenaj hattı unutulmamalıdır.
Havuzun zemini ve perdeleri dökülürken, bütün hidrolik bağlantılar, deşarj rögarları, borular, süzgeçler, aydınlatma armatür kovaları ve gerekli her türlü beton geçiş parçaları havuz inşaatı yapımı için mutlaka yerine yerleştirilmelidir. Havuz inşaatı yapımında yapısal ekler (dilatasyon) yapılmasından kaçınırken, havuz çevresinde dilatasyon derzi bırakılması çoğu zaman gereklidir. İçi su dolu havuz ile çoğu zaman toprağa oturan çevre koridor ve terasların statik çalışması farklı olduğundan dilatasyon yapılması gereklidir. Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biride bu yapısal ekler hiçbir zaman malzeme ile kaplanmamalıdır. Havuz inşaatı yapımında Bu ek yerleri elastik silikon gibi malzemeler ile sızdırmaz hale getirilmelidir.
Havuz inşaatı yapımında  su izolasyonu açısından beton dökülmesi aşamasında soğuk derz bırakılmaması, bırakılması durumunda soğuk derzlerde su tutucu bant vb. önlemler alınmasına dikkat edilmelidir. Beton döküm aşamasından sonra yüzeyde sıva ve şap ile düzeltme işlemine ihtiyaç duyuluyor ise sıvanın mümkünse katkı ile hazırlanması ve kalınlığının 8-15 mm yi geçmemesi gerekir. Daha büyük düzeltme beton kalınlıkları beton yüzeyinden kopmalara sebep olabilir.
Havuz inşaatı yapımı betonarme aşamasında havuz ölçülerinin doğruluğu çok önemlidir. Özellikle müsabaka havuzlarında (Olimpik yüzme havuzu vs.) yarışma yapılabilmesi için yüzme federasyonu tarafından yapılacak kontrol ve onaya gerek vardır.


SU YALITIMI
 Havuz inşaatı yapımı esnasında havuz yüzeyine uygun bir su yalıtımı yapıldıktan sonra su sızdırmazlığını kontrol etmek ve kaplama malzemesi yapılmadan önce muhtemel bir su kaybı varsa bunu engellemek amacı ile havuzun içine su doldurulur ve beklenir. Havuzun su dolu olarak 15 gün beklemesi gerekmektedir. Ancak bu süre en az bir haftadan az olmamalıdır.