Betonarme Havuz İmalatı

İç mekân kapalı Havuz yapımı veya dış mekân açık havuz yapımı… Her tür iklim koşuluna dayanıklı. Profesyonel  üstten taşmalı havuzlar olup, taşma kanalı ve denge deposu ile tamamlanır. Daha dar alanlar ve/veya özel kullanımlı küçük havuzlar için ise skimmerli sistem tercih edilebilir. Skimmerli sistemde taşma kanalı ve denge deposu gibi ek unsurlara ihtiyaç duyulmaz.

Havuz yapımı, Betonarmesi C30 veya C35 ile yapılmış, kaba havuz yapımı inşaatı bitmiş havuzun sıva ve şap işlemleri tamamlanır. Sıra seramik uygulama aşamasına gelir. Seramik havuzların en önemli kısmı su izolasyonunun doğru ve eksiksiz biçimde yapılmasıdır. Bu aşamada seramik döşemeden hemen önce çift kompenantlı su yalıtımı uygularız. Havuz yapımı nda Seramik yapıştırıcılar ve derzlerinde ise fleks özellikli yardımcı malzemeler kullanırız.

Son olarak havuz etrafı gezinme terası (güneşlenme alanı) yapılır. Bu aşamada kaymaz malzemeler tercih edilmelidir. Bu malzemeler antislip seramik, doğal taşlar veya ahşap deckler arasından seçilebilir.

Liner Havuz yapımı

Kısa zamanda, düşük maliyetli havuz yapımının en kolay yolu liner havuzdur. Liner Havuz yapımı, malzeme saf PVC hammaddeden imal edilmiştir. Çok çeşitli renk ve desen yelpazesine sahiptir. Seramik, mozaik, bordür gibi çok renkli desenlerinin yanında tek renk ya da dokulu görünüme sahip modelleri vardır. Havuz yapımı iç kaplaması 1,5 mm kalınlığındadır. Beton ya da çelik ana yapılarla uyumludur. Çok esnek bir madde olmasından dolayı yer hareketlerinden oluşabilecek deformasyonlardan etkilenmez. Kesici bir cisimle özellikle kesilmedikçe yırtılmaz. Yırtılması durumunda havuz su ile dolu iken bile kolaylıkla tamir edilir.

Özellikle derz takıntısı olanlar için derzsiz olmasından dolayı tercih edilebilir. Malzeme özelliğinden dolayı yüzey yosun tutmaz. Liner kaplamalı yüzme havuzları yanlızca skimmer denilen yüzey sıyırıcı filtrasyon uygulaması yapılır.

Liner hazır beton kalıp üzerine uygulanabileceği gibi beton kalıp ile uğraşmak istemeyenlere çelik  paneller ile de yapılabilir. Panel ile Havuz yapımı süreci hızlandırır. Daha ekonomiktir. Ana taşıyıcı beton ya da panel yapının tamamlanması ile zemine 4 mm keçe serilir. Daha sonra liner, havuz içerisine serilir. Havuzun şekline göre montajı yapılan liner havuz çevresinin üst kısmına liner rayı ile asılır. Liner ile ana yapı arasındaki hava vakumlanır. Vakumlamayı takiben havuz 15-20 cm kadar su ile doldurulur. Bu aşamada havuz üzerinde ekipman yerleri açılır. Ekipmanların montajı tamamlanır. Havuz tamamen su ile doldurulur. İlk suyun gerekli işlemleri yapılır, havuz bakım eğitimi verilir. Havuz kullanıcıya teslim edilir.

Havuz Yapımı: Havuzda yer alan suyu sürekli olarak alıp filtrasyon sistemine taşıyan üniteler havuz sirkülasyon pompalarıdır. Havuzda kullanılacak pompa/pompalar havuz hacmine ve havuzun kullanım amacına göre hesaplanır.

Havuz Filitrasyonu : Havuz suyu kullanım yoğunluğu ve dış etkenlere bağlı olarak kirlenir. Saç, kıl, kepek, tekstil parçaları, kozmetikler kullanıcılar tarafından havuza bırakılır. Dış etkenlerle havuza giren toz, toprak gibi unsurlar da havuz kirlenmesini hızlandırır. Kirlenen  su sirkülasyon pompası ile havuzdan emilir ve doğrudan filtrelere gönderilir. Filtreler içindeki kuvars kum / cam parçacıklar vasıtasıyla su zararlı partiküllerden temizlenir. Filtreden çıkan suya mikroorganizmalardan temizlenmesi için havuz kimyasalları uygulanır. Su temizlenmiş hali ile tekrar havuza gönderilir. Bu süreç filtrasyon sistemi olarak adlandırılır.

Havuz yapımı Dezenfeksiyon Sistemleri Filtrasyon sistemi partikülleri ayrıştırır. Virüs, bakteri, mantar ve yosun sporları gibi mikroorganizmaları temizlemek için özel havuz kimyasalları kullanılır. Bu havuz kimyasalları havuzun hacmine ve kullanım yoğunluğuna göre uygulanır. Manuel olarak uygulanabileceği gibi ölçüm ve dozajlama tam otomatik sistemler ile de uygulanabilir. Klor, PH, Topaklayıcı, Yosun önleyici gibi maddeler havuz kimyasalları olarak sayılabilir. Ayrıca kimyasal kullanımını azaltmak ve havuz hijyenini arttırmak için tuz elektroliz cihazları, ozon jeneratörleri ve UV dezenfeksiyon sistemleri de kullanılabilir.

Havuz bakımı suyunu ısıtmak için plakalı eşanjör, elektrikli ısıtıcı veya ısı pompası kullanılır.

MERAK ETTİKLERİNİZ

Aklınızdaki sorulara cevaplar

+Kazı sürecinde kayaya çarparsak ne olur?

Türkiye'nin tüm alanlarında çok fazla deneyime sahip olan Elit havuzculuk hangi lokasyonun kaya içerme olasılığının daha iyi olduğunu biliyor. Ayrıca, çoğu müşterinin alanlarını sallayıp sallayamayacağını zaten bildiğini bulduk. Kazı öncesinde olası kaya miktarını tahmin etmeye çalışıyoruz, böylece istenmeyen sürprizlerin olasılığı daha azdır.

+Bir havuzun inşa edilmesi ne kadar sürer?

Tüm danışma, tasarım, yapım ve bitirme işlemleri için 1.5 ila 2.5 ay ayırmalısınız. Bu, onay türünüze, hava durumuna, inşaatın karmaşıklığına, çevre düzenlemesine ve seçtiğiniz yüzeylere bağlı olarak orta derecede değişecektir.

+Ortalama bir beton havuzun maliyeti nedir?

'Havuz fiyatı ne kadar?' Sorusunu sıcak bir şekilde yanıtlarken, öncelikle bir havuzun büyüklüğüne, inşaatın karmaşıklığına ve seçilen özellik ve kaplamaların miktarına bağlı olarak fiyatta büyük ölçüde değişeceğini söylemeliyiz.

+Elit Havuzculuk ne tür bir garanti sunuyor?

Biz en az bir şey inşa ederek yarım yüzyıl boyunca iş kalmış olamazdı. 10’larca konut, otel, villa ve sosyal tesis havuzunun ardından bu şekilde çalışıyoruz… İlk seferde doğru inşa ediyoruz. Biz geri verdik. Biz bunu garanti ediyoruz. Biz Onurlandırıyoruz. UHE Derneği'nin uzun zamandır devam eden üyelerindeyiz. Yapısal iş: Havuz yapısı için 2 yıl garanti ve havuz içi astarı ve başa çıkma kaplamaları için 2 yıl yasal garantiler sunuyoruz. Sıhhi tesisat: Yüzme havuzu tesisatında tam 2 yıl garanti veriyoruz. Pompalar ve filtreleme: Elit havuzculuk süper akış pompaları yelpazesinde 2 yıl Diğer pompalar ve filtreleme ekipmanları üreticinin garantisine sahiptir.

+Hangi inşaat aşamaları var?

Havuzunuz yüzülmeye hazır olmadan önce geçeceğiniz üç ana aşama vardır: İnşaat öncesi (saha ve ihtiyaç değerlendirmesi, tasarım, teklif, mühendislik) Konsey onayı Havuz inşaatı ve bitirme (eskrim ve peyzaj dahil)

+Elit Havuzculuk yerel yönetimimden bina onayı düzenliyor mu?

Tüm yasal ve site içi (yönetimden) izinler işveren tarafından alınır.